Matematický most – dřevěná chlouba Cambridge

Cambridge je britským městem, jež je všeobecně známo především díky tamější věhlasné přes osm set let staré univerzitě, nicméně to je škoda, neboť toto město se 120 000 obyvateli (přičemž studentská obec tvoří 1/4 z této populace), ležící osmdesát kilometrů severovýchodně od Londýna, toho má tolik co nabídnout. Například se na jeho území nachází Matematický most, oficiálně tedy pojmenovaný Dřevěný most, o němž se traduje, že na jeho zkonstruování nebyl použit ani jeden hřebík. 

Most s pestrou historií 

Historie tohoto mostu, spojujícího dvě části koleje Queen’s College, a vedoucího přes řeku Cam v Cambridge, sahá až do poloviny 18.století, konkrétně do roku 1749, kdy byl navržen architektem Williamem Etheridgem a v témže roce i prvně postaven. Poté byl dokonce dvakrát zbourán a znovu postaven, stalo se tak v letech 1845 a 1905, přičemž byl vždy uveden do přesně takové podoby, v jaké byl před zbouráním. 

Proč zrovna Matematický most? 

S tímto 12 metrů dlouhým dřevěným mostem je neoddělitelně spojena i jedna pověst týkající se toho, že byl zkonstruován Isaacem Newtonem, který byl mimo jiné právě studentem v Cambridge, v duchu jeho gravitačních zákonů a zcela bez použití šroubů a matic. Že se tato legenda nezakládá na pravdě je patrné již z data Newtonovi smrti, jež se datuje k 31. březnu 1727, což je o více jak 20 let dříve, než byl tento most vůbec postaven.  

Hřebíková pověst pravděpodobně vznikla na základě toho, že hřebíky nejsou na tomto mostě vidět, neboť jsou umístěny z jeho vnější strany. 

Nicméně tato legenda dokonce není ani pravým důvodem, proč se tento most nazývá Matematický. Tím je totiž skutečnost, že jeho zábradlí je, podle všeho na základě složitých matematických výpočtů, tvořeno velkým počtem mnohoúhelníků, které dohromady vytváří nebývale pevnou konstrukci.