Cambridge – město vzdělanosti

Přemýšlíte, kam cestovat či studovat, a milujete historii? Pak je pro vás Cambridge to pravé!

Město vzdělanosti. Univerzita stará přes osm set let. Zelené trávníky a kostely. Ano, mluvíme o Cambridge. O městě vzdáleném 80 km od Londýna, kde téměř každý čtvrtý obyvatel je studentem zdejší slavné univerzity. Pokud jste vášnivý historik, cestovatel či hledáte zahraniční studium, určitě zkuste štěstí právě zde.

Historie je v Cambridge všudypřítomná. První kláštery byly založeny ve 12. století. O pár let později sem přesídlila část studentů z Oxfordu a vzniklá univerzita se stala druhou nejstarší ve Velké Británii. Soutěživost mezi těmito univerzitami je stará jako ony samy a dnes se projevuje hlavně každoročním závodem veslic. Univerzitu tvoří rozsáhlý komplex budov, kolejí, kaplí, knihoven, atd. Může se pochlubit studenty jako Oliver Cromwell, Isaac Newton a další. Vzešlo odsud také několik ministerských předsedů a nositelů Nobelovy ceny. Výčet slavných jmen je opravdu bohatý.

Proč navštívit zrovna Cambridge?

Důvodů je hned několik. Cambridge není nudné univerzitní město, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to aktivní pulzující místo plné obchodů, kaváren a mladých lidí různých národností. Studenti jsou z celého světa, proto je město nábožensky tolerantní a stojí tu i židovská synagoga či muslimská mešita. Navštívit můžete také věhlasné trhy, kterých je zde několik. Seženete téměř vše od zeleniny po suvenýry. Oblíbené jsou trhy All Saints Garden Art a Craft Market. Mimo skutečnost, že si určitě něco koupíte, procvičíte si i angličtinu. Nakoupit samozřejmě můžete i v kamenných obchodech, na ulici St. Andrews Street je jich spolu s restauracemi nespočet. Jestliže máte rádi knihy, dech se vám zastaví v Heffers na Trinity Street. Na skladě mají mnoho titulů a pohltí vás taková atmosféra klasického knihkupectví a vůně knih, že odsud neodejdete s prázdnou!

Pokud máte rádi hudbu a chcete zažít nezapomenutelný zážitek, doporučujeme navštívit Cambridge v srpnu, kdy se každoročně koná jeden z nejznámějších folklórních festivalů na světě, Cambridge Folk Festival v Cherry Hinton Hall.

Dále byste si neměli nechat ujít návštěvu univerzitní botanické zahrady nedaleko Trumpington Road. Byla založena již v roce 1846 a během příjemné procházky můžete spatřit mimo jiné krásnou vodní zahradu. Cílem turistů je také Fitzwilliam Museum na Trumpington Street, které schraňuje historické památky a umění. Jedná se o jedno z nejstarších muzeí ve Velké Británii. Jelikož městem protéká řeka Cam, je v Cambridge mnoho architektonicky zajímavých mostů. Fotografové mají v oblibě hlavně Bridge of Sighs v ulici St. Johns College. Musíme také zmínit slavný Mathematical Bridge. Známý je díky své pověsti, která tvrdí, že byl postaven bez použití šroubů Isaacem Newtonem. Ve skutečnosti byl však navržen v roce 1749 Williamem Etheridgem.

A na závěr jeden tip pro milovníky vína. Na Trumpington Street naleznete Cambridgeshire Wine School, kde se můžete zúčastnit vyhlášeného kurzu o bílých a červených vínech. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a ochutnáte několik vzorků lahodných vín. Tak s chutí do toho!