Cambridge ve filmech a seriálech

Město Cambridge díky přítomnosti proslulé univerzity funguje jako studentská oáza, kde se scházejí lidé ze všech koutů světa. Univerzita vznikla již v roce 1209 a samotné město se těší ještě delší historii. Stalo se vyhledávanou turistickou destinací, kam přicházejí obzvlášť ti návštěvníci, kteří chtějí nasát místní specifickou atmosféru mísící v sobě starobylou atmosféru a moderní vymoženosti. Ale i když se zrovna do Velké Británie osobně nechystáte, Cambridge můžete přeneseně navštívit tak jako tak. Město se totiž objevilo v celé řadě filmů a seriálů, z nichž se na některé společně podíváme.

Filmy

Jeden z hlavních hrdinů filmu Atlas mraků (2012), Robert Frobisher, píše dopisy svému milenci studujícímu právě v Cambridgi. Část univerzity se pak ve snímku objevila. Mnohem mrazivější nádech má scéna ve filmu Sherlock Holmes: Hra stínů (2011), když se Sherlock Holmes v podání Roberta Downeyho jr. setká v univerzitní knihovně se svou nemesis, profesorem Jamesem Moriartym.

Na romantičtější notě se oproti tomu nese Teorie všeho (2014) vyprávějící o vztahu Stephena Hawkinga a jeho ženy Jane, kteří se setkali právě během studia na Cambridgi. O dalším geniálním mysliteli vypráví snímek Muž, který poznal nekonečno (2015), který se točil na Trinity College v Cambridgi.

Televize

Rovněž v televizi má Cambridge své zastoupení. Televizní drama s příznačným názvem Cambridge Spies zachycuje životy pěti špiónů, kteří studovali na místní univerzitě.

Stephena Hawkinga jsme již v tomto článku zmínili, ale musíme se k němu ještě jednou vrátit díky minisérii Hawking zasazené zčásti do prostoru univerzity. Hawkinga si v tomto zpracování zahrál Benedict Cumberbatch, zatímco ve filmové verzi ho ztvárnil Eddie Redmayne. A konečně část scén televizního filmu Einstein a Eddington (2008) vznikla v St. John’s College.

Filmů a seriálů v Cambridgi vzniklo (a stále vzniká) mnohem více, často se využívá i pro historické snímky (například se zde točila část filmu Králova přízeň nebo Králova řeč). Jestli chcete tedy najít místo, které vás snadno přenese do minulosti, aniž byste potřebovali stroj času, Cambridge (a nejrůznější filmy a seriály o tomto městě a univerzitě) je jasnou volbou!